4 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
DomůPro MužeKia slaví miliontý Sportage čtvrté generace, brzy dostane nástupce

Kia slaví miliontý Sportage čtvrté generace, brzy dostane nástupce

Date:

Nenechte si ujít

Koncept zero waste můžete přenést i do kuchyně.

Domácnosti chtějí být bezodpadové. Bezodpadní životní styl proniká do běžného...

Cestovatel radí, kam vyrazit

Jadran a Středomoří nejsou jediná místa, kde si odpočinout...

Egypt a Jordánsko jsou dovolenkové ráje.

Nejkrásnější letoviska jsou na Sinajském poloostrově. Se zájmem rekreantů se...

Kde poznáte pravou tvář Toskánska?

Pravé Toskánsko přežívá na malebném venkově. Florencie, Siena, Lucca, Arezzo,...
- Komerční sdělení -časopis

Celkem v Tepličce nad Váhom už vznikly téměř dva miliony SUV.

Společnost Kia Motors Slovakia vyrobila v prosinci 2020 miliontý vůz Sportage čtvrté generace.

Podle mluvčího společnosti Jána Žgravčáka se současná verze tohoto modelu vyrábí v závodě v Tepličce nad Váhom od konce roku 2015. Příští rok už přijde zcela nová generace.

Za prvních jedenáct měsíců letošního roku vyrobila automobilka více než 140.000 kusů modelu Sportage.

„I v 2020 tvoří více než polovinu celkové produkce. V posledních letech se přesouvá těžiště k výbavám s benzinovým motorem – v letošním roce jimi bylo vybaveno až 70 procent modelů Sportage. K dispozici jsou i verze s dieselovými agregáty, iv elektrifikované verzi jako mild -hybrid.Elektrifikované verze Sportage v aktuálním roce vyrobily pro více než 24 000 zákazníků, což představuje 18 procent produkce,“ uvedl Žgravčák.

Auto si užijí zaměstnanci
Jubilejní miliontý vyrobený model Sportage aktuální generace ve výbavě GT-Line vystavili začátkem prosince v areálu závodu.

„Nepoputuje k zákazníkovi, ale byl součástí soutěže, ve které deseti zaměstnanci Kie získali právě tento vůz na jeden měsíc. Vyhrát jej mohli po správném zodpovězení otázek o této modelové řadě,“ doplnil Žgravčák.

Kia Sportage byl druhým typem automobilu po modelu Ceed, který se začal v Kia Motors Slovakia vyrábět v roce 2007 – tehdy to byla jeho druhá generace.

„Do roku 2010 vyrobili z této generace více než 100 000 vozů. Následovala třetí generace, která si získala sympatie mnoha zákazníků po celé Evropě a z tohoto modelu sjelo do roku 2015 z výrobních linek na Slovensku téměř 800 000 kusů. Po sečtení všech tří generací Sportage , které se v závodě v Tepličce nad Váhom do konce roku 2020 vyrobily, dojedeme k číslu 1,9 milionu. Více než polovina z tohoto počtu připadá pro stále vyráběnou čtvrtou generaci, jejíž výroba bude pokračovat iv roce 2021,“ dodal mluvčí automobilky.

Nová generace u za několik měsíců
Příští rok na jaře se však světu představí Sportage v páté generaci. Podobně jako v českých Nošovicích vyráběný Hyundai Tucson dostane výrazný design s atypickou přední maskou.

Oproti současné generaci bude mít delší a nižší kapotu i umístění předních světel. Jak by maska měla vypadat, zatím naznačuje například menší Kia Seltos, která se však v Evropě nebude prodávat.

Očekává se stejná paleta motorů, jako u Tucsonu a pohon předních i zadních kol. Opět přijdou mild-hybridní verze se 48-voltovou technologií, ale poprvé zřejmě Sportage nabídne také full-hybridní či plug-in hybridní alternativu.

Začátek výroby byl v Německu
Dnes již zapomenutou kapitolou v historii Kie Sportage je její první generace, která se prodávala i na Slovensku.

Přišla v roce 1993 jako výsledek spolupráce s Mazdou a Fordem. V Evropě se nejčastěji tento Sportage vyskytoval s dvoulitrovým dieselovým čtyřválcem, který měl také původ v Mazdě.

V letech 1995 až 1998 se Sportage vyráběl v německé fabrice dnes již zaniklého Karmannu v Osnabrücku. V současnosti továrna patří Volkswagenu a je rodištěm T-Rocu Cabriolet, Tiguanu ale také Porsche Cayman.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek