Jadran a Středomoří nejsou jediná místa, kde si odpočinout na pláži.
Když se řekne dovolená, obyčejný Slovák si pod tímto pojmem představí odpočinek, relax. Ten ovšem může mít různé podoby.
„Většina si odpočinek spojuje s pobytem u moře, ideálně v hotelových komplexech, poblíž pláže. Nejčastěji jde o pobyt u Středozemního či Jaderského moře. Jít za mořem je naše přirozená touha, protože ho v naší zemi nemáme,“ říká zkušený cestovatel Jozef Terem, který procestoval množství tradičních i méně všedních destinací.
Tvoří se podle něj i menšinová skupina, jejíž počet se postupem času zvyšuje. Jde o lidi, kteří touží odpočívat aktivně a kromě moře, opalování a koupání se uvítají na dovolené více pohybu a různorodých aktivit.
Každý má jiný způsob
Takoví cestovatelé vyhledávají dovolené i na horách nebo kombinované, v zemích, které mají moře a zároveň se v nich mohou vydat za sportem a do přírody.
„Sem patří mladí lidé, ale už i rodiny či starší generace. Další skupinou jsou mladí cestovatelé. backpackeři, kteří cestují po světě a poznávají země, které jsou pro našince stále ještě exotické a vzdálené,“ jmenuje Jozef Terem.
Dovolenou a odpočinek si představuje jako souhrn aktivit, které vyvolávají v člověku pocit pohody, pomohou mu vypnout, odpočinout si od běžných starostí a cítit se jednoduše psychicky dobře.
„Na dovolené chci nasávat novou atmosféru, dokázat se zresetovat a přijít domů nabitý novou energií. Je však individuální, jak k tomu jednotlivci dospějí. U každého funguje jiný způsob,“ uznává cestovatel.
Někomu stačí pasivní odpočinek, jiní lidé potřebují zážitky.
Pozitivní zprávou je, že i v běžně navštěvovaných tradičních destinacích lze objevovat nové podněty a dobrodružství a na druhé straně objevovat země, které nezruinují váš letní dovolenkový rozpočet, a přitom příjemně překvapí. Které to jsou?
Tradiční místa jinak
K oblíbeným destinacím, které čeští turisté vyhledávají, patří země jako Chorvatsko, Mallorka, Tenerife, Španělsko, Řecko, Itálie, Tunis, Egypt či Turecko.
„I v těchto zemích se dá dovolenkovat aktivně. Netřeba jen trčet u moře. Cestovní kanceláře svým klientům nabízejí různé fakultativní výlety, na které se vypravíte se spoustou dalších lidí. Je to globální turismus, někomu vyhovuje, někoho spíš unavuje.
Například Chorvatsko má nádherné hory. Příkladem je pohoří Biokovo nad Makarskou riviérou. Na nejvyšším pohoří v Dalmácii lze chodit na idylickou turistiku, pěší i kolem.
Po turistických stezkách s horskými chatami se zde dá vyšlapat na nejvyšší vrch Sveti Jure (1762 m nm) a cestou si užívat nádherných panoramat,“ popisuje známý dobrodruh.
Chodník na vrchu Sveti Jure
Pro turisty je příjemným překvapením i Mallorka. I když ji vyhledávají zejména mladí lidé z Německa či Anglie, kteří se sem chodí bavit a přehýřit letní noci, ostrov lze považovat i za outdoorový ráj.
„Turisté zde najdou cyklostezky, krásné hory, možnosti k potápění. K tomu všemu se sem lze dostat díky levným létům,“ říká Jozef Terem.
Směr sever
Většina rekreantů v létě směřuje intuitivně na jih ke Středozemnímu moři. Vyplatí se však vydat i opačným směrem, na sever.
Jako vhodný tip nabízí Josef Terem země jako Litva, Lotyšsko a Estonsko. Jsou to okouzlující země, plné historických památek, přibližně stejně dostupné jako Chorvatsko či sever Itálie.
„Nabízejí písečné pláže, v létě je tam příjemná teplota kolem 30 stupňů, což z nich činí ideální místa pro plnohodnotnou letní dovolenou,“ popisuje cestovatel z Dobrodruh.sk.
Ceny pro letní rekreanty jsou zde z jeho pohledu lepší než v zemích Středomoří.
Riga, Lotyšsko
„Pobaltské země nejsou levné, obecně jsou tam ceny vyšší než na Slovensku, zejména v Estonsku. Ale v porovnání s klasickými destinacemi dovolených jako Španělsko, Itálie, Chorvatsko jsou tam ceny příznivé,“ doplňuje.
Pobaltí je pro našince stále zaznáváno, protože to byly republiky bývalého Sovětského svazu.
„Obyčejný člověk si neumí představit, co by tam dělal a co je tam hezké. Litva, Lotyšsko i Estonsko jsou však na úplně jiné úrovni. Hlavní město Estonska Tallinn je krásné, jezdí z něj trajekt do Helsinek, kam si můžete udělat výlet. Riga, hlavní město Lotyšska, má středověké centrum se spoustou katedrál a historických uliček a skvělou atmosféru. Vilnius, hlavní město Litvy je rovněž okouzlující,“ říká Terem.
V Litvě je také poloostrov Kurská kosa, který díky své jedinečnosti patří do seznamu UNESCO. Naleznete zde písečné duny připomínající prostředí Sahary.
Země plné překvapení
Tunis a Egypt jsou stále místy, kam lidé chodí za pobytem na pláži. Pohybovat se mimo resortu je problematičtější, spíše pro zkušenější cestovatele a dobrodruhy. Jiná situace je v Maroku.
Země je mnohem dostupnější, protože tam dnes létají nízkonákladové společnosti, dokonce iz Bratislavy. Ještě stále však není běžnou komerční destinací.
Dá se tam však odcestovat individuálně, bez pomoci cestovních kanceláří a za méně finančních prostředků. Chodí sem lidé, kteří až tak netouží po moři, ale chtějí poznávat exotiku, památky a africký „orient“. K nejzajímavějším místům, která se vyplatí navštívit, patří město Marrákeš.
Podle Josefa Terema ožívá i Bulharsko. Nejen díky přímořským centrům, ale také díky svému vnitrozemí.
„Zajímavé jsou hory Rila a Pirin. Oblíbené je krásné město Veliko Tarnovo, které je prohlášeno za památkovou rezervaci a patří k nejkrásnějším městům v zemi. Pokud se rozhodnete jet do Bulharska autem na vlastní pěst, doporučuji roadtrip přes Rumunsko a Bulharsko.“
Rumunsko je samostatná kapitola. „Je zde obrovské množství starých měst jako Sibiu, Brašov, Sighisoara, jsou zde středověké hrady, nádherné hory. Rumunsko má i poměrně dobře vybudovanou turistickou infrastrukturu. Silnice ještě na takové úrovni nejsou, ale to vůbec nevadí. Země zažívá silný turistický rozmach, vychvaluje netradiční destinaci slovenský cestovatel.
Dále jsou zde země, které u nás mají nejasnou image. Lidé si neumí představit, co by tam dělali. Patří k nim například Gruzie.
„Momentálně začíná být pro turisty zajímavější, než v minulosti, dostanou se sem díky nízkonákladovým leteckým společnostem. Má i moře, je tam teplo, přitažlivé je nově vystavěné přímořské centrum Batumi. Dá se zde užít plnohodnotná dovolená,“ říká Jozef Terem a doplňuje:
„Ve vnitrozemí najdete nádherné hory Kavkazu, krásné město Tbilisi, rodné město Stalina – Gori, lázeňské město Borjomi, odkud pochází i minerální voda. Můžete navštívit historickou provincii Svanetije, která byla ještě před pár lety nedostupná a v současnosti zde vzniklo perfektní turistické zázemí, kde se v zimě lze i lyžovat. K pozitivnímu dojmu ze země přispívají i pohostinní lidé.“