4.6 C
Brno
Úterý, 28 března, 2023
DomůRady a NávodyEgypt a Jordánsko jsou dovolenkové ráje.

Egypt a Jordánsko jsou dovolenkové ráje.

Date:

Nenechte si ujít

Koncept zero waste můžete přenést i do kuchyně.

Domácnosti chtějí být bezodpadové. Bezodpadní životní styl proniká do běžného...

Cestovatel radí, kam vyrazit

Jadran a Středomoří nejsou jediná místa, kde si odpočinout...

Kde poznáte pravou tvář Toskánska?

Pravé Toskánsko přežívá na malebném venkově. Florencie, Siena, Lucca, Arezzo,...

Fanoušci se dočkali. Oktagon oznámil očekávanou odvetu Vémolu a Kincla

Odveta, která ukončí diskuse o tom, kdo je lepším...
- Komerční sdělení -časopis

Nejkrásnější letoviska jsou na Sinajském poloostrově.

Se zájmem rekreantů se opět potýká zejména letovisko Taba, které se nachází na severu Akabského zálivu, nedaleko hranic s Izraelem, Jordánskem i Saúdskou Arábií.

Svou popularitu si Taba získala především díky svým rozlehlým písečným plážím, fascinujícímu podmořskému světu, ale také tím, že se zde nesetkáte s davy turistů.

Turistický ruch zde není zatím tak masový jako například v Hurghadě, či Šarm aš-Šajchu. Kromě těch, kteří se rádi nechávají na dovolené hýčkat komfortním zázemím hotelů a celodenním vylíhováním na plážích, tato lokalita jistě potěší i ty, kteří dávají přednost aktivní dovolené.

Díky své poloze představuje ideální místo pro potápění či šnorchlování. Centrem této turistické lokality je oblast Taba Heights, situovaná zhruba 15 kilometrů jižně od města.

Nachází se zde několik resortů a pobřeží, které se pyšní průzračnou vodou, barevnými korálovými útesy a pestrou podmořskou faunou.

Charakteristické je zde slabé proudění vody a proto jsou ponory pod hladinu vhodné i pro začátečníky. Za šnorchlováním se vyplatí vybrat například na málo navštěvovanou pláž, jen pár set kroků severně od Bayview Taba Heigts, kde se nacházejí dvě mola, ze kterých můžete po schůdcích sjet přímo do moře a objevovat nádherný podmořský svět.

Právě absence množství turistů v dané oblasti je důvodem, že se v této oblasti nacházejí téměř nedotčené korálové útesy s množstvím ryb a jiných mořských živočichů hýřících barvami.

Součástí Taba Heigts je i El Wekala, resortové městečko, nacházející se přímou pod kopci sinajského pohoří, se spoustou obchůdků. Konají se zde i různé kulturní akce, jako například koncerty známých jordánských či egyptských zpěváků a hudebních skupin.

pláž Bay view Taba Heights
Šarm aš-Šajch
Na jihu Sinajského poloostrova se nachází jedno z nejžádanějších středisek celého Egypta a hlavní turistické středisko Sinajského poloostrova Šarm aš-Šajch.

Je známé svými plážemi a mnoha korálovými útesy plnými exotických živočichů a proto se řadí mezi nejlepší potápěčské destinace na světě.

Na rozdíl od Taby se zde nacházejí desítky hotelů a je zde mnohem rušnější. K nejoblíbenějším místům pro potápěče, ale i ty, co se rádi šnorchlují je jižně od města nacházející se zátoka Jolanda Reef v národním parku Ras Mohamed, která dostala jméno po staré potopené kyperské lodi Jolanda, jejíž vrak leží na dně a žije na něm množství ryb .

Dalším tipem je Jackson Reef, která se nachází v úžině mezi Sharm El Sheikhem a ostrovem Tiran. Jednou z nejlepších pláží v Šarm aš-Šajchu je Ras Um Sid, u silnice Al Fanar street, na jižním konci města nedaleko majáku. Lidé sem rádi chodí šnorchlovat a také se potápět.

Zátoka Ras Um Sid Reef je ideální i pro začátečníky. Ideálním místem pro nákupy a zábavu je ve městě například tržiště Sharm Old Market, kde najdete spoustu kaváren, barů, diskoték, obchůdky s různým zbožím, které jsou všechny otevřeny do pozdních večerních hodin.

Kromě nákupů si zde můžete prohlédnout i několik památek a atrakcí, jako je například mešita El Sahaba, koptský ortodoxní kostel nebo fontána hudby na náměstí Soho Square.

Šarm aš-Šajch: Tamra beach a ostrov Tiran
Mystický klášter i tajemná hlubočina
Sinajský poloostrov nabízí kromě skvělých příležitostí pro vodní dobrodružství i možnosti pro objevování památek a různých jiných turistických atrakcí v okolí.

Oblíbené jsou výlety do vnitrozemí, při kterém můžete navštívit tajemný a mystický klášter sv. Kateřiny, nad kterým se tyčí známá hora Sinaj. Mojžíšova hora.

Právě na jejím vrcholu údajně prorok Mojžíš obdržel od Boha, který se mu zjevil v podobě hořícího keře Desatero přikázání. Tento klášter postavený v roce 527, ve kterém dodnes působí řecký pravoslavní mniši, je nejstarší křesťanský klášter na světě a uctívají jej nejen křesťané, ale také Židé a muslimové.

V klášteře se nachází mnoho náboženských artefaktů, například staré ikony malované na dřevěná prkna, mozaiky staré přes tisíc let, ale i sbírka knih a vzácných rukopisů, která je po té ve Vatikánu druhá nejrozsáhlejší.

Další skvělou možností je také výlet do zátoky Fjord Bay Taba s možnostmi potápění či blízkého Faraonova ostrova, na kterém se nachází hrad sultána Saladina.

Mezi Tabou a Šarm aš-Šajchem, kousek od městečka Dahab, naleznete světoznámý „Blue Hole“. Je to velkolepá, lokalita, plná korálů, desítek druhů ryb a fanoušků potápění a šnorchlování, Hloubka tamní mořské „díry“ u pobřeží dosahuje až 80 metrů. Určitě stojí za to si zde prohlédnout podmořský svět.

Za krásnými rybami na korálových útesech kolem hlubiny se potápět nemusíte, jsou v hloubce jeden až tři metry, voda je průzračná a všechny je velmi dobře při šnorchlování uvidíte. Pokud nemáte vystroj, není problém si zde vše zapůjčit.

Do vody se ovšem určitě doporučuje vzít si kvůli korálům a kamenům gumové boty do moře. Vládne zde čilý ruch, lokalita je dost navštěvovaná, najdete zde několik restaurací, půjčoven i ochotných domácích, kteří zde nabízejí své služby k doprovodu do moře, či vození se po okolí na velbloudech a oslích.

Faraonův ostrov a hrad
Petra
Při pobytu v Tabě mají turisté mimořádnou příležitost navštívit například nejvyhledávanější historický skvost sousedního Jordánska – skalní město Petru, která patří ke světovým atrakcím a je zapsána i na seznamu světového dědictví UNESCO.

Vydat se tam můžete v rámci jednodenního výletu, ideálně organizovaným zájezdem přes cestovní kancelář.

Toto přes 2600 let staré město bylo vytesáno do místy až 100 metrů vysokých oranžově hnědých skal tamního pohoří. Kdysi v něm žilo několik desítek tisíc obyvatel.

Do skal zde byly vytesány různé chrámy, hrobky, paláce či amfiteátr. Prohlídka skalního města trvá několik hodin, celou trasu měřící několik kilometrů si můžete ujet pěšky, ale absolvovat ji na koni či povozu s průvodcem.

Nejnovější příběhy

- Komerční sdělení -pr článek